Kaganiec dla psa: Kiedy stosować, jak wprowadzać i który wybrać?
Kaganiec dla psa: kiedy stosować, jak wprowadzać i który wybrać? 0

Kaganiec dla psa jest ważnym narzędziem w wielu sytuacjach, zarówno dla bezpieczeństwa psa, jak i otoczenia. W tym artykule omówimy, kiedy trzeba stosować kaganiec i jak go wprowadzać psu.  Przedstawimy różne rodzaje kagańców i powiemy jak prawidłowo dobrać rozmiar. Zastanowimy się również, czy kaganiec dla psa to coś niekomfortowego i ograniczającego, czy też akcesorium jak obroża lub smycz. Zapraszamy do lektury!

Kiedy stosować kaganiec? 

Żyjąc z psem, szczególnie w przestrzeniach miejskich jest wiele sytuacji, które nakładają na opiekunów psów obowiązek zabezpieczenia psa kagańcem. Najczęstsze sytuacje to:

 • Korzystanie z transportu publicznego: w wielu krajach i miastach przepisy wymagają, aby psy w środkach transportu publicznego nosiły kaganiec. W Polsce taki obowiązek obejmuje przejazd PKP czy PKS, ale również przejazd miejskimi środkami transportu (w tramwaju czy autobusie pies powinien mieć założony kaganiec).

 • Przepisy lokalne – czyli takie, które nie obejmują terenu całego kraju, tylko jakiś jego fragment. Przykładowo niektóre miejsca publiczne, parki czy plaże mogą mieć przepisy wymagające noszenia kagańca przez psy. Wchodząc z psem w nową przestrzeń opiekun zawsze powinien zapoznać się z regulaminem miejsca, które odwiedza.

 • Obowiązek noszenia kagańca  dla psów z wykazu ras uznawanych za agresywne. Na polskiej liście są następujące rasy psów: American Pit Bull Terrier, Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), Buldog Amerykański, Dog Argentyński (Dogo Argentino), Pies Kanaryjski (Perro de Presa Canario), Tosa Inu, Rottweiler, Akbash Dog, Anatolian Karabash, Moskiewski Stróżujący, Owczarek Kaukaski). Pamiętaj! Jeśli pies tej rasy będzie na spacerze szedł w kagańcu, to nie jest to równoznaczne z tym, iż jest psem agresywnym. Po prostu opiekun jest odpowiedzialny oraz szanuje prawo.

Dodatkowo są inne życiowe sytuacje, w których kaganiec może być pomocny:

 • Wizyta u weterynarza – oczywiście warto wprowadzić psu trening medyczny, czyli stopniowo przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych (np. obcinanie pazurów, zaglądanie do pyszczka, czyszczenie zębów), ale również medycznych (kropienie oczu, zastrzyki, osłuchiwanie, leżenie na boku i badanie palpacyjne), jak również budować pozytywne skojarzenia z wizytami u weterynarza, odwrażliwiać psa poprzez chodzenie do lecznicy w odwiedziny, nie tylko na zabiegi; jednak mimo tych wszystkich starań może być sytuacja kryzysowa, np. pies dozna urazu i w bólu oraz stresie będzie prawdopodobne, że ugryzie weterynarza, a nawet opiekuna. Wtedy właśnie warto zabezpieczyć psa kagańcem. By jak najszybciej psa opatrzeć i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo otoczenia. 

 • Pies „śmieciarz”, czyli sytuacja, z którą boryka się wielu opiekunów psów. Pies na spacerze zjada różne odpadki, również stanowiące zagrożenie dla jego zdrowia. Nauka niepodejmowania pokarmu, rezygnacji i puszczania - jest ważna i niezbędna. Jednak trwa i mimo wszystko nigdy nie ma stu procentowej pewności, że np. w czasie wieczornego spaceru czy swobodnej eksploracji psiak nie złapie jakiegoś kąska. W tej sytuacji dobrze dobrany kaganiec może uratować psie zdrowie i życie.

 • Pies wykazujący zachowania agresywne w stosunku do ludzi i/lub zwierząt - psy wykazujące tego typu zachowania powinny nosić kaganiec podczas spacerów, opiekun dba tym samym o bezpieczeństwo otoczenia. Oczywiście poza zabezpieczeniem psa w kagańcu warto udać się na konsultację do behawiorysty, by pomóc psu lepiej radzić sobie z emocjami na spacerze. Często przychodzą do nas opiekunowie psów z problemem agresji, którzy są zmęczeni nerwami towarzyszącymi spacerom i którzy często przestają czerpać radość z tego, że mają pod dachem Psiego Przyjaciela. Dlatego warto działać i prosić o wsparcie doświadczonych specjalistów.

Zanim opowiemy Wam jak dobrze dobrać kaganiec, powiedzmy sobie jakie są zasady właściwego wprowadzenia kagańca, by dla psa nie był on narzędziem nieprzyjemnym, przysparzającym stresu i cierpienia.

Czy kaganiec dla psa to zło?

Zobaczcie, że żyjąc z człowiekiem psy musiały przyzwyczaić się i zaakceptować pewne ograniczenia, jak na przykład chodzenia na obroży/szelkach i smyczy. Zastanówmy się, przecież to też są narzędzia, które są często wymagane przez przepisy, które mogą uratować psie zdrowie i życie, bo dzięki nim sprawujemy większą kontrolę, a z drugiej strony dobierając je odpowiednio – właściwą szerokość obroży, właściwy model szelek (polecamy model GUARD, który służy psiemu aparatowi ruchu) i odpowiednią długość smyczy (na spacery eksploracyjne rekomendujemy długą – 5 m czy 7 m) działamy w zgodzie z psimi potrzebami. Pies może od nas odejść, może poznawać nosem okolicę, w której spacerujemy, może biegać, rozładowywać energię itd. Zatem kaganiec również może stać się pozytywnym elementem spaceru czy pewnych sytuacji, o których już wyżej wspominaliśmy. Tylko należy go dobrze dobrać (o tym później) i właściwie wprowadzić. Czyli NIE po prostu nałożyć na pysk psa, bez wcześniejszego treningu, na kilka godzin i do tego w stresującej sytuacji. To prosty przepis na męczarnię, traumę i niechęć do wkładania go ponownie. 

Za to kaganiec wprowadzony STOPNIOWO, małymi krokami i w pozytywnej atmosferze oraz w neutralnych sytuacjach sprawi, że pies będzie wiedział, że kaganiec nie jest niczym złym i rozumiał, że nosząc go jest bezpieczny, jest w komforcie i jest to sytuacja przejściowa - to właśnie rozumiemy pod stwierdzeniem „właściwie wprowadzić”.

Jaki kaganiec dla psa wybrać?  

Kaganiec weterynaryjny

Kaganiec weterynaryjny jest zazwyczaj wykonany z nylonu lub innego miękkiego materiału i jest używany w krótkotrwałych sytuacjach, takich jak wizyty u weterynarza podczas badań lub zabiegów weterynaryjnych, gdzie istnieje ryzyko, że pies może ugryźć z bólu lub strachu. Kaganiec weterynaryjny jest skonstruowany tak, by ciasno opleść psi pyszczek i uniemożliwić ugryzienie. Przez swoją budowę uniemożliwia również pełne otwarcie kufy, ziajanie i picie wody. Jest to kaganiec potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia i życia psa, jeśli jest stosowany poza gabinetem weterynaryjnym na przykład jako kaganiec spacerowy. Pies wychładza się poprzez wentylację (otwarcie pyska i ziajanie), zakładając taki kaganiec na spacery szczególnie w lecie lub w czasie bardzo intensywnych ćwiczeń, spacerów narażamy psa na udar cieplny, a nawet śmierć.

* kagańce weterynaryjne można spotkać w różnych formach jak np. materiałowy z siatki - niezależnie od materiału NIE JEST to kaganiec nadający się na spacer niezależnie od deklaracji producenta, który często pisze to na opakowaniu. 

Kaganiec fizjologiczny (Chopo, gappay, JVM)  

Kaganiec fizjologiczny pozwala psu swobodnie oddychać, otworzyć w pełni pysk, ziajać, pić wodę, wokalizować (szczekać), co czyni go odpowiednim do codziennego użytku. Zazwyczaj ma formę koszyka wykonanego z metalu, plastiku lub skóry, co zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Idealny do spacerów, podróży czy innych aktywności, gdzie pies musi nosić kaganiec przez dłuższy czas. Nie przejmujcie się tym, że rozmiarowo ten kaganiec jest większy - dokładnie taki on ma być, dla ras dużych psów jak Owczarek Niemiecki, Golden Retriver, Bokser czy Owczarek Podhalański – jest on naprawdę duży 😉 Najważniejsze są komfort i bezpieczeństwo naszego psiaka. A jak akurat pies nie musi mieć go założonego, to macie koszyczek na zakupy 😉

No dobra, dość żartów. Tak na poważnie - podsumujmy jakie są cechy dobrego kagańca:

kaganiec ma być lekki
wykonany z materiału dopasowanego do potrzeb Twojego psa – ogumowany metal, plastik, skóra
posiadać wkładkę przeciw otarciom, tam, gdzie opiera się na psim pyszczku
umożliwiać pełne otwarcie kufy
nie nachodzić psu na oczy
być wystarczająco szeroki i nie uwierać psa po bokach pyszczka
z regulowanym paskiem, by pewnie spoczywał na psim pyszczku

Kagańce, które spełniają wyżej wymienione cechy i które sami używamy i polecamy są to kagańce dla psa marki: chopo, gappay lub JVM (uprzedzamy, że nie mamy ich w sprzedaży i nie jest to reklama, po prostu są one dobrze zrobione :) ) 

Jak widzicie na zdjęciu wyżej, są one zaprojektowane zarówno dla malutkiego Yorkshire terrier jak również dla wielkiego owczarka niemieckiego.

Kagańce metalowe:

Kagańce metalowe dla psa są bardzo częstym widokiem na ulicy, spełniają one warunek dotyczący swobody otwarcia pyska psa i są one dla niego komfortowe. Tutaj chcielibyśmy uczulić na jedną bardzo istotną kwestię, którą opiekunowie często pomijają bądź o niej nie wiedzą. 

Metal ma to do siebie, że ma właściwości termiczne charakterystyczne dla metali, czyli wysoką przewodność cieplną. Co to oznacza? -  Oznacza to, że szybko nagrzewa się w ciepłych warunkach (latem) i szybko ochładza w zimnych warunkach (zimą). W przypadku skrajnych temperatur może on sprawiać psu dyskomfort a w skrajnych przypadkach narażać na podrażnienia, zwłaszcza nosa, który jest wrażliwy i delikatny. 

Kaganiec baskerville

Kaganiec Baskerville dla psa jest bardzo popularnym wyborem wśród opiekunów. Osobiście nie używamy tego typu rozwiązania i otwarcie przyznajemy, że nie jesteśmy jego fanami. Czemu?

Konstrukcja: Psy z natury otwierają pysk do dołu, natomiast ten kaganiec został zaprojektowany tak, że kieruje się ku górze, co naszym zdaniem, nie jest optymalne dla anatomii psa.

Rozmiar: Dobrze dopasowany kaganiec nie daje psu pełnej możliwości otwarcia pyska (co widać również na zdjęciu powyżej). W naszej ocenie, pies powinien mieć pełną swobodę otwarcia pyska, a nie 40%-60% czy 80%, jak w przypadku psów ze zdjęcia wyżej.

Otwór: Zwracamy uwagę opiekunom, którzy decydują się na ten kaganiec, aby zabezpieczyli psa przed zjadaniem odpadów na spacerach. W naszej opinii i obserwacji, pies może być w stanie zjeść coś z ziemi, co może stanowić zagrożenie.

Kagańce egzotyczne

Postanowiliśmy tutaj dodać komentarz do tego co można często spotkać na rynku. Produkty, które zostały opracowane, aby były modne, zabawne, śmieszne itd. Różnego rodzaju "kaczki", "świnki", "zoombie", "szczęki"... kochani... to, że coś jest słodkie czy zabawne nie powinno być dla nas priorytetem a dobro psa. Niestety konstrukcja tego tupu produktów rzadko kiedy jest zgodna z anatomią psa i polecamy mieć to na uwadze. 

Jak zmierzyć psa, aby dobrać w-łaściwy rozmiar kagańca?

W sklepach stacjonarnych bardzo rzadko udaje się spotkać dobre, fizjologiczne kagańce. Jeśli będziesz zamawiać kaganiec przez Internet (stosowane przez nas i polecane marki to GAPPAY, CHOPO, JVM), to przeczytaj dokładnie instrukcję pobrania miary i dobrania rozmiaru dołączoną do oferty. Poniżej kilka istotnych i uniwersalnych informacji o wymierzaniu psa:

 • Długość pyska - zaczynamy od pomiaru długości pyska psa. Mierzymy od końca pyska (zazwyczaj koniec trufli nosowej, choć u psów brachycefalicznych, takich jak boksery, pysk może być wysunięty ponad truflę) do krawędzi dolnych powiek oczu.

 • Szerokość pyska - następnie mierzymy szerokość pyska psa w najszerszym punkcie, czyli tam, gdzie pysk łączy się z głową. To miejsce znajduje się na przecięciu linii osadzenia oczu psa i kącików ust. Pamiętaj, aby pomiar szerokości dokonywać w linii prostej, a nie po obwodzie. 

 • Wysokość pyska- kolejny pomiar to wysokość pyska, który wykonujemy w tym samym miejscu co szerokość, ale w odwrotnym kierunku. Mierzymy od podstawy pyska do punktu, gdzie pysk łączy się z głową. 

Dobór odpowiedniego rozmiaru kagańca

Po dokonaniu pomiarów możemy przystąpić do doboru kagańca. Do zmierzonego wymiaru długości pyska dodajemy:

     - około 0.5 cm w przypadku psów średniej wielkości,

     - około 1 cm w przypadku psów dużych i bardzo dużych.

Wybór kagańca według tabeli rozmiarów

Korzystając z tabeli doboru kagańca fizjologicznego, która zawiera wymiary każdego kagańca oraz kryterium rasy, wybierz kaganiec najbardziej zbliżony wymiarami do rozmiarów pyska Twojego psa. Jeśli dostępnych jest kilka typów, skorzystaj z sugestii po rasach, aby dokonać optymalnego wyboru. Najważniejsze są wymiary pyska psa; kryterium rasy jest uzupełniającym, pomocnym czynnikiem w doborze ostatecznym.

Jak właściwie wprowadzić psu kaganiec?

Wprowadzenie kagańca psu może być początkowo wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i cierpliwością można uczynić ten proces przyjemnym i skutecznym. Pierwszym krokiem będzie właściwa motywacja człowieka – pozytywne myślenie o kagańcu (skończmy z myślą, że kaganiec to męczarnia!) – robię to dla dobnra i bezpieczeństwa mojego psa. Jak z polisą, dobrze, że jest, jeszcze lepiej, by się nie przydała.

Krok po kroku, jak przeprowadzić trening kagańca:

Wybór i zakup odpowiedniego kagańca

Wybierz kaganiec fizjologiczny, który pozwala psu na swobodne oddychanie, ziajanie i picie wody. Upewnij się, że kaganiec jest odpowiedniego rozmiaru. Instrukcję jak go wymierzyć umieściliśmy we wcześniejszym punkcie.

Przygotowanie do treningu

Stwórz pozytywne skojarzenia!
Przed rozpoczęciem właściwego treningu pozwól psu obwąchiwać kaganiec, nagradzając go smakołykami za każdą pozytywną reakcję. Początkowo trening powinien być prowadzony w spokojnym środowisku, bez pośpiechu. Warto zacząć w domu.

Stopniowe przyzwyczajanie i pierwsze zetknięcie z kagańcem:

 • Trzymaj kaganiec w ręku i pozwól psu go obwąchiwać.
 • Nagradzaj psa smakołykami i pochwałami za każde zbliżenie się do kagańca.

Wsuwanie pyska do kagańca:

 • Umieść smakołyk w środku kagańca i zachęć psa, aby wsadził pysk do środka.*
 • Powtarzaj tę czynność, stopniowo wydłużając czas, kiedy pysk psa znajduje się w kagańcu.*

*możesz wykorzystywać masło orzechowe lub np. psi pasztet, by psiak spokojnie wylizywał sobie wnętrze kagańca

Krótkie noszenie kagańca:

 • Gdy pies jest już przyzwyczajony do wkładania pyska do kagańca, zacznij go zapinać na krótkie okresy (kilka sekund). Na początek tylko trzymaj paski w dłoni, jak do zapięcia, byś mógł zdjąć kaganiec, zanim pies poczuje się niepewnie.
 • Nagradzaj psa i odpinaj kaganiec, zanim pies zacznie się niepokoić.

Wydłużanie czasu noszenia:

 • Stopniowo zwiększaj czas, kiedy pies nosi kaganiec. Rób to powoli, aby pies mógł się przyzwyczaić.
 • Podczas noszenia kagańca zachęcaj psa do zabawy, ćwiczeń lub spacerów, aby miał pozytywne skojarzenia z kagańcem.

Regularne sesje treningowe:

 • Przeprowadzaj regularne, krótkie sesje treningowe każdego dnia.
 • Zawsze kończ trening pozytywnie, aby pies czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Dodatkowe wskazówki

 • Ćwiczenia w różnych sytuacjach: po pewnym czasie zacznij używać kagańca w różnych sytuacjach, takich jak spacery, wizyty u weterynarza, czy podróże.

 • Pamiętaj, że każdy pies jest inny i tempo przyzwyczajania się do kagańca może się różnić.

 • Kluczem jest cierpliwość i pozytywne podejście, które pomoże Twojemu psu zaakceptować kaganiec jako normalną część codziennego życia.

Na sam koniec przygotowaliśmy infografikę, która, mamy nadzieję, będzie dla Was pomocna!

Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Dodano:
w kategorii: -
autor:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl