Dlaczego szelki guard są idealne dla Twojego psa? 0
Dlaczego szelki guard są idealne dla Twojego psa?

Szelki dla psa zyskują coraz większą popularność. W sklepach dostępne są różne modele, które różnią się konstrukcją, materiałem i wykonaniem. Opowiemy Ci, dlaczego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie modelu szelek Guard. Porozmawiamy o ich budowie, wpływie na zdrowie psa oraz o tym, dla jakich psiaków najlepiej się nadają.

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na szelki dla psa model Guard?

To była bardzo świadoma decyzja. Jako osoby, które zajmują się psami zawodowo, ale także zwykli opiekunowie psów i ich wielbiciele, na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszego psiego przyjaciela. Rozumiemy je dwojako:

  • zarówno zabezpieczenie zdrowia psa, w tym wypadku szczególnie promowanie dobrej kondycji aparatu ruchu

  • jak również bezpieczeństwa na spacerach, czyli zabezpieczenia na wypadek podjęcia próby ucieczki. Model szelek Guard dla psa jest kompromisem łączącym oba te niezbędniki.

Czym charakteryzują się dobre szelki dla psa?

Po pierwsze ZDROWIE:


Nie uciskają bezpośrednio klatki piersiowej. Dlaczego? Pies nie ma obojczyka, ani obręczy kończyny przedniej. Łopatka jest umocowana jedynie mięśniami do klatki piersiowej. Tym samym jeśli pas szelek będzie (jak na przykład w modelu norweskim) poprzecznie uciskał klatkę piersiową, to tym samym będzie uciskał naczynia krwionośne, bo nic ich nie chroni. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pies ciągnie na smyczy jak lokomotywa. Drugą kwestią również związaną z brakiem obojczyka jest zakres ruchu, który dzięki temu ma pies. Przednie łapy są bardzo mobilne w chodzeniu i tym bardziej w biegu. Przedni pas szelek nie powinien blokować tej mobilności. Jeśli tak jest, to pies odczuwa dyskomfort, a szelki mogą go obcierać, szczególnie, jeśli mamy psa aktywnego.


Jak są zbudowane szelki Guard dla psa?

Szelki Guard dla psa są zbudowane z dwóch obręczy połączonych na górze i na dole pasami materiału. Pierwsza obręcz oplata psa poniżej szyi, druga natomiast okala brzuch na wysokości żeber (to również bardzo istotna kwestia – by szelki nie uciskały miękkiej części brzucha!) Pasy na klatce piersiowej układają się w charakterystyczną literę Y. To właśnie ta konstrukcja jest gwarancją właściwego rozłożenia sił nacisku. Jeśli chodzi o zakładanie i zapięcie, to na rynku dostępne są różne opcje – szelki rozpinane z jednej strony, z dwóch, na dolnym pasie lub na obu.



Po drugie BEZPIECZEŃSTWO:

Model szelki Guard dla dużego psa daje dużą gwarancję (nigdy nie 100%, nie dajcie się zwieść, czasami psy są bardzo zdolne i zdeterminowane!), gdy dobrze dopasujemy rozmiar oraz regulację, iż nasz pies nie oswobodzi się z nich przy ruchu wstecznym. To znów jest kwestia konstrukcji i faktu, iż szelki są wykonane z dwóch obręczy. Podkreślimy jednak w tym punkcie dwie kwestie: dobrze dopasowany rozmiar oraz właściwe wyregulowanie. Jeśli szelki będą za duże lub nieodpowiednio wyregulowane i po prostu luźne, zwiększy się prawdopodobieństwo, że pies z nich samoistnie wyjdzie.

Za co Twój pies pokocha szelki Guard?

Komfort! Oj tak. Obserwujemy to u naszych psiaków. Jest im w szelkach Guard po prostu wygodnie. Nie blokują im ruchu, nie obcierają, nie uciskają. Docenia je zarówno 3 letnia Rita – bardzo aktywna owczarka niemiecka – która w nich spaceruje, biega, trenuje posłuszeństwo i psie sporty, pływa i jeszcze fika fikołki ze szczęścia. Docenia również 17 letni beagle Karlo, który z racji wieku potrzebuje wsparcia na spacerach, przy wchodzeniu do schodach, do samochodu itd.


Za co Ty pokochasz szelki Guard?

Uniwersalność! Już trochę poruszyliśmy tę kwestię przy okazji multi zadaniowej Rity. Potrzebujesz szelek na spacery? Guard. Potrzebujesz szelek na treningi? Guard. A wycieczki, psie sporty, pływanie, bieganie? Guard. Jedne szelki i wiele okazji do korzystania z ich usług.

Dla kogo szelki Guard? Czy szelki będą dobre dla każdego?

W większości przypadków – TAK! Jedynie ALE dotyczy szczeniąt w okresie wzrostu, szczególnie tych, które ciągną na smyczy. Nawet dobrze dopasowane Guardy, które będą wywierały nacisk na kształtujący się aparat ruchu mogą doprowadzić do jego deformacji. Dlatego: uczymy nasze psiaki chodzenia na luźnej smyczy już od szczenięcia. Polecamy również naukę chodzenia zarówno w obroży, jak i w szelkach. To, z którego akcesorium korzystamy zależy tak naprawdę od sytuacji. Dlatego warto, by nasz psiak czuł się swobodnie i dobrze zarówno w szelkach, jak i w obroży.



W takim razie dla kogo szelki Guard?

  • dla szczeniąt, które nie ciągną na smyczy (z zastrzeżeniem, że zmieniamy rozmiar, gdy tylko pies rośnie, by nie blokować rozwoju aparatu kostnego)
  • dla dorosłych psów średnio aktywnych na codzienne spacery
  • dla dorosłych psów aktywnych na spacery oraz treningi
  • dla psów starszych, które z racji wieku potrzebują nasze wsparcia w chodzeniu, wchodzeniu i schodzeniu
  • dla psów ras brachycefalicznych
  • dla psów małych ras 

Czy szelki pomogą, gdy pies ciągnie?

Nie! Nie bezpośrednio, ponieważ szelki nie mają żadnej funkcji treningowej. Natomiast jest wiele psów, które bardzo pozytywnie reagują na brak ucisku obroży na szyi. Szczególnie przy psach ciągnących ucisk obroży może tworzyć napięcia na szyi oraz głowie. Dlatego nie narzędzie, a zrozumienie dlaczego mój pies ciągnie i odpowiednia pomoc oraz ćwiczenia to podstawa spokojnych spacerów.

Jak wymierzyć psa?

Tak jak już wcześniej pisaliśmy dobrze dobrany rozmiar szelek to podstawa bezpieczeństwa. Drugą istotną kwestią jest komfort psa. Szelki źle wymierzone mogą być za luźne i przemieszczać się po psim ciele, za ciasne i uciskające psa lub za krótkie i przez to w czasie ruchu wędrować pod pachy przednich łap, utrudniając psu swobodne przemieszczanie się. Aby dobrze dobrać rozmiar szelek należy zmierzyć psa w czterech miejscach:

  • obwód: u podstawy szyi (w jej najszerszym miejscu)
  • długość: pasek na plecach – od podstawy karku do najszerszego miejsca na klatce piersiowej
  • obwód: w najszerszym miejscy klatki piersiowej (szelki mają spoczywać na żebrach!)
  • długość: pasek na dole – od górnej części mostka do miejsca gdzie mierzyliśmy obwód klatki

Po zebraniu miar sprawdzamy w tablicy rozmiarów, który z nich będzie idealny dla naszego psa.

Jak zakładać szelki Guard dla psa?

Szelki Guard wkładamy przez psią głowę (mniejszą obręcz), po czym przekładamy przednią łapę przez „oczko” szelek i prowadzimy pasek ku drugiej łapie i zapinamy je na brzuchu. Przypominamy, iż stawy psich łap pracują przód-tył, dlatego podczas zakładania szelek nie odwodzimy łapy do boku! Jeśli jesteś opiekunem szczeniaka lub dopiero przyzwyczajasz dorosłego psa do noszenia szelek zarezerwuj sobie czas na spokojną naukę zakładania oraz ściągania szelek, jak i na naukę chodzenia w nich. Warto wykorzystać do tego celu psie łakocie i oczywiście nagradzać go socjalnie (chwaląc, głaszcząc – tak jak Twój pies lubi 😊) Pamiętaj! Szelki mają regulację, więc wybranie dobrego rozmiaru to pierwszy krok, drugi natomiast to odpowiednie skrócenie/zwiększenie długości na pasku i obręczach z regulatorami.

Po czym poznać, że szelki są dobrze założone?

  • minimalny ruch obręczy z klamrą na boki (w szelkach, w których jest jedna klamra może być tendencja to delikatnego przesuwania się)
  • wolna przestrzeń pomiędzy psią pachą a obręczą piersiową (szelki nie wchodzą pod pachę w czasie ruchu i w spoczynku)
  • obręcz piersiowa opiera się na żebrach i nie uciska miękkiego brzuszka
  • szelki są ściśle dopasowane do psiego ciała, możesz włożyć pod pasek dwa palce

Jakie szelki guard dla psa polecamy?

Najważniejszym kryterium przy wyborze szelek dla psa jest jego bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego też w TATAR DOG mamy produkty dopasowane do różnego typu psiaków tak, aby opiekunowie mieli gwarancje satysfakcji i przyjemności ze spacerów w połączeniu z pięknym wyglądem.

 

Szelki Guard dla psa to idealne rozwiązanie dla opiekunów, którzy cenią komfort i bezpieczeństwo swojego pupila. Dzięki unikalnej konstrukcji, szelki te są komfortowe, nie ograniczają ruchów psa i zapewniają bezpieczeństwo podczas spacerów. Są uniwersalne i pasują do różnych aktywności, od codziennych spacerów po treningi i psie sporty

Z kodem: TATARBLOG wszystkie produkty w naszym sklepie możesz zakupić -10% taniej!

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
Poradnik  - Jak zrozumieć psa? (film + PDF gratis)
Poradnik - Jak zrozumieć psa? (film + PDF gratis)

79,00 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 99,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl