
Smycz treningowa dla psa (lub po prostu linka treningowa) ma długość od kilku do nawet kilkunastu metrów i jest obowiązkowym akcesorium dla każdego psa, nie tylko podczas treningów. Jaką długość linki wybrać oraz w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości.
Linka treningowa dla psa – co to jest do czego służy?
Smycz treningowa to po prostu dłuższa niż tradycyjna smycz o postaci sznurka lub taśmy. Dostępne długości w większości sklepów sięgają zazwyczaj 3, 5, 10 lub 15 metrów, a jej standardowa szerokość to ok. 2 cm. Może być wykonana z nylonu, gumy (wersja łatwiejsza do czyszczenia) lub mieć neoprenowe podszycie. Linka treningowa ma dwa podstawowe zastosowania:
- może być wykorzystywana jako smycz spacerowa, gdy chcemy, aby nasz pupil mógł się bez przeszkód wybiegać. Z tak długą smyczą pies będzie mógł nieco oddalić od nas, a my w niespodziewanej sytuacji nadal możemy mieć nad nim kontrolę.
- drugim zastosowaniem są treningi przywoływania – najważniejszej komendy, jaką powinien opanować każdy pies i jego opiekun.
Obie funkcjonalności smyczy potwierdzają, że warto się w nią zaopatrzyć, mimo że przejście na smycz treningową ze smyczy miejskiej nie zawsze należy do najłatwiejszych. Linka ze względu na swoją długość może się plątać, brudzić i wpadać pod nogi. To wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia, na które warto poświęcić czas ze względu na korzyści płynące z użytkowania długiej smyczy.
Kto powinien zdecydować się na długą smycz treningową dla psa?
Linka treningowa podczas ćwiczeń przywoływania
Wybór smyczy treningowej polecamy głównie osobom i psiakom nie mającym jeszcze w pełni opanowanych komend “stój” lub przywoływania. Mimo że nauka sztuczek i skoków to najlepsza zabawa, to właśnie na zatrzymywanie i przywoływanie powinniśmy poświęcić najwięcej czasu podczas treningów. Te dwie komendy mogą nawet uratować psu życie.
Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie podczas spaceru nasz pies widzi z odległości innego psa, kogoś lub coś, co go zaciekawi. Od obiektu zainteresowania dzieli go ulica. Psy nie są świadome konsekwencji swoich działań, w większości przypadków ruszą na spotkanie ile sił w łapkach. Istnieje ryzyko, że ignorując komendę zatrzymania i nawołującego właściciela, wybiegnie na ulicę a nadjeżdżający samochód nie zawsze zdoła zatrzymać w porę. Tak samo w przypadku gdy nasz czworonóg wystraszy się czegoś i zacznie panicznie uciekać. Mając go na długiej smyczy, jesteśmy w stanie powstrzymać psa przed pogonią lub ucieczką, by zwrócić na siebie jego uwagę, po czym uspokoić.
Linka treningowa podczas ćwiczeń komend i zwinności
Linka treningowa pozwala również na większą swobodę podczas treningu innych komend niż przywoływanie czy zatrzymywanie. Krótka smycz w ręce nie daje zbyt wielu możliwości sztuczek i znacznie ogranicza zakres ruchu psa. Długa smycz nie tylko nie powoduje podobnych problemów, lecz również może leżeć swobodnie obok nas podczas treningu, gotowa by w każdej chwili za nią złapać. Ćwicząc na świeżym powietrzu, jesteśmy w stanie zareagować dużo szybciej, kiedy coś się dzieje. Podczas gdy wraz z naszym pupilem jesteśmy skupieni na skokach, leżeniu, czołganiu czy okrążeniach wokół obiektów, możemy nie zauważyć że na horyzoncie pojawi się ktoś lub coś, co wybije naszego psiaka z rytmu i sprawi, że będzie chciał przyjrzeć się bliżej danemu zjawisku. W takiej sytuacji łatwo nam będzie złapać za smycz i powstrzymać od np. podbiegnięcia do innego psa, gdy tamten sobie tego nie życzy.
Długa smycz treningowa na spacerach
Kilkumetrowa smycz treningowa sprawdzi się również idealnie na podmiejskich spacerach: w lesie, polach, czy na innej otwartej przestrzeni. W wielu Parkach Narodowych trzymanie psa na smyczy to obowiązek ze względu na dobro fauny i flory zamieszkującej chronione tereny. Dzięki długości linki treningowej, nasz pupil będzie mógł spokojnie eksplorować i poznawać nowe miejsca, natomiast my jako opiekunowie przez cały czas spaceru możemy być pewni, że nie zniknie nam z oczu lub nie podbiegnie nieproszony do innych spacerujących.
Wbrew pozorom, to bardzo ważny aspekt spacerów w miejscach publicznych. Wiele właścicieli psów zapomina, że nie każdy pies i nie każdy człowiek musi być otwarty na kontakt z naszym pupilem, bez względu na to jak słodki by nie był :). Dlatego to właśnie na nas spoczywa duża odpowiedzialność pilnowania swojego czworonoga, by nie naruszał wolności innych i nie należy tego bagatelizować. Dopóki nie mamy opanowanego przywoływania i 100 % pewności, że nasz pies natychmiast przybiegnie, gdy tylko usłyszy swoje imię, nie powinniśmy rezygnować z długiej smyczy.
Jaką smycz treningową dla psa wybrać?
Smycz treningowa o długości 5 m
Swoją przygodę z linką najwygodniej zacząć od >>smyczy treningowej dla psa o długości 5 m<<. Jest to optymalna długość, dająca psu dużą swobodę, a przy tym nie jest na tyle nieporęczna, by trudno było zapanować nad jej plątaniem się. Jest to wariant najczęściej wybierany przez właścicieli psów. W przypadku mniejszych lub nawet średnich pupili, można również skorzystać z opcji>> 3-metrowej linki treningowej<<, która również w zupełności wystarczy do swobodnej eksploracji terenu. Będzie także łagodniejszym przejściem dla osób przyzwyczajonych do miejskiej, krótkiej smyczy. Obie długości są w stanie pomóc nam zadbać o bezpieczeństwo psiaka, dając mu jednocześnie więcej wolności i możliwości zaspokojenia potrzeb behawioralnych, które nie kończą się na krótkim, pospiesznym spacerze wokół bloku.
Smycz treningowa 10 m
>>10-metrowa smycz treningowa dla psa<< to zazwyczaj kolejny krok psich opiekunów po przetestowaniu krótszych wariantów. 10 metrów to długość, która pozwoli nawet bardziej rozbrykanemu psu na swobodną zabawę w terenie. Doskonale sprawdzi się w przypadku średnich, bardziej aktywnych (takich jak np. border collie) i dużych ras. Warto wtedy zwrócić uwagę na wielkość karabinku i dobrać większy dla np. owczarka niemieckiego a mniejszy i lżejszy dla pieska do 20 kg. W przypadku smyczy 10-metrowej i dłuższej, trzeba również sprawdzić trwałość wykonania produktu, gdyż przy większym zasięgu łatwiej o zaplątanie się o drzewo i zerwanie linki.
Jak korzystać z długiej smyczy treningowej?
Smycz treningową stosujemy najczęściej z obrożą, wygodną obrożą półzaciskową lub szelkami typu guard. Nigdy nie dobieramy do linki kolczatek lub obroży zaciskowej (ogólnie mocno odradzamy tego typu rozwiązania podczas wychowywania psów, zwłaszcza na własną rękę). Kilkumetrową smycz rozwijamy stopniowo, by przyzwyczaić się do jej długości i nauczyć się kontroli nad nią. Uważaj, by nie deptać po smyczy oraz pilnuj, by nie zaczepiała o obiekty oraz nie przeszkadzała innym przechodniom lub rowerzystom. Zachowaj czujność i przewiduj sytuacje – tylko w ten sposób zapewnisz sobie i swojemu czworonożnemu przyjacielowi bezpieczeństwo i w pełni wykorzystacie zalety długiej smyczy treningowej.