Pies na wakacjach – co zabrać, jak przygotować się na wyjazd i co warto wiedzieć?
Pies na wakacjach – co zabrać, jak przygotować się na wyjazd i co warto wiedzieć? 0

Lato trwa w najlepsze, niedawno rozpoczęły się wakacje i sezon urlopowy. Wielu z nas nie wyobraża sobie wakacyjnego wyjazdu bez swojego pupila. By uniknąć stresu podczas wymarzonego odpoczynku, należy dobrze się do niego przygotować. O co zadbać, aby nasz pies na wakacjach bawił się równie dobrze jak my? Wszystkiego dowiesz się z naszego kompleksowego poradnika. 

 

Gdzie na wakacje z psem? Świadomie wybierz cel podróży. 

Jeśli pragniesz, by Twój czworonóg towarzyszył Ci na urlopie, pamiętaj o sprawdzeniu czy wybrany przez Ciebie hotel, mieszkanie, czy domek w górach pozwala na przyjazd ze zwierzętami. Jeśli ta informacja nie jest jasno podana, warto zadzwonić i upewnić się o zasadach panujących w miejscu, w którym chcesz odpoczywać. W internetowych bazach hoteli i mieszkań bardzo często istnieją specjalne filtry, dzięki którym możesz wyświetlić tylko te, w których czworonogi są mile widziane (czasem za dodatkową opłatą). 

Doginclusive – co to znaczy?

Doginclusive to zbiór miejsc w Polsce, w których Twój psiak będzie czuł się jak w raju. Wszystkie przedstawione na stronie domki i mieszkania są przyjazne psom. Oferty są podzielone na kategorie, regiony, województwa, można również wybrać udogodnienia, jakie interesują Ciebie i Twojego psiego przyjaciela, takie jak np. weterynarz w okolicy, petsitter, czy nawet posłanie dla psa. Przy poszczególnych noclegach znajdują się również ikonki, informujące o tym, czy w pobliżu jest plaża, miejsce na spacery lub czy możesz zabrać ze sobą więcej niż jednego czworonoga. 

 

Pies na wakacjach nad morzem

Przy planowaniu urlopu nie wybieramy wyłącznie hotelu, lecz również planujemy atrakcje. Pamiętaj, że nie wszystkie plaże, zarówno w Polsce jak i za granicą, pozwalają na towarzystwo psa w sezonie. Jeśli jeszcze przed wyjazdem dokładnie sprawdzisz politykę miejsc, które chcesz odwiedzić, zaoszczędzisz sobie rozczarowania, gdy już dotrzesz do celu. Czasem konieczne będzie znalezienie przyjaznej dla psa alternatywy, takiej jak dedykowana psia plaża lub po prostu odcinek, na którym obecność psów jest dozwolona. 


Wakacje nad morzem kojarzą się zazwyczaj z wysoką temperaturą, opalaniem i kąpielami w wodzie. Pamiętaj, że jako psi opiekun musisz zadbać, by Twój czworonóg nie był wystawiony na 30-stopniowy upał w pełnym słońcu. Na plaży poszukuj cienia w miejscach pod drzewami lub w okolicach roślinności. 

Oprócz gorącego piasku, słona morska woda również może być dla psa zagrożeniem. Nie ma nic złego w tym, że pies schłodzi się w morzu, jednak pamiętaj, by nie dopuścić do wypicia wody z morza przez psa. Zawsze miej ze sobą butelkę wody odpowiedniej dla Twojego pupila i miskę. Zasolenie wody morskiej może spowodować pojawienie się biegunki lub wymiotów. Jeśli pies wypije dużo słonej wody, konieczna może być wizyta u weterynarza, gdyż konsekwencje są o wiele bardziej poważne. 

Pies w górach 

Tak samo jak w przypadku plaż, niektóre szlaki górskie nie pozwalają na to, by ludziom towarzyszyły czworonogi. Najczęściej zdarza się to na szlakach biegnących przez parki narodowe. W niektórych parkach narodowych (np. w Bieszczadzkim, Pienińskim lub w Borach Tucholskich) obowiązuje całkowity zakaz wstępu z psami. W innych, takich jak np. Biebrzański lub Białowieski Park Narodowy obostrzenia dotyczą tylko części szlaków. Istnieją również szlaki przyjazne psom, takie jak Karkonoski Park Narodowy lub Park Narodowy Gór Stołowych. W tych miejscach należy jedynie pamiętać o tym, by pies zawsze był prowadzony na smyczy, mając na uwadze dobro fauny i flory zamieszkującej te tereny. W górach idealnie sprawdzi się >> smycz treningowa 10 m <<, która pozwoli psu eksplorować otoczenie, a jednocześnie pomoże nam dopilnować, by nasz czworonóg nie zniknął nam z oczu. 

 

Podczas wyjazdu w góry należy również pamiętać o tym, że wspinaczka górska dla psa może być tak samo męcząca jak dla nas. Obowiązkowo powinniśmy mieć ze sobą wodę i wygodne naczynie, by w każdej chwili móc zaspokoić jego pragnienie.  

Wakacje z psem nad jeziorem

Domek nad jeziorem to jedna z najczęściej wybieranych destynacji na wspólne wakacje z psem – a zwłaszcza z psim amatorem pluskania! Nic dziwnego: cisza dookoła, bliskość przyrody, otwarte tereny, na których pies wreszcie może się wybiegać to spełnienie marzeń psich właścicieli i ich pupili. Nad jeziorem jest zdecydowanie więcej cienia niż nad morzem, gdyż zazwyczaj takie miejsca otoczone są przez lasy. Dodatkowo, woda w jeziorze nie jest słona, jest bardziej czysta i bezpieczna dla psa. To, o czym należy pamiętać nad jeziorem to obecność komarów i kleszczy. Jest ich tam zdecydowanie więcej niż nad morzem czy w górach. Nawet jeśli nasz pies jest odrobaczony u weterynarza i zabezpieczony tabletką przeciw insektom, warto zainwestować również w spray ochronny. Dobrą praktyką jest również wzbogacenie diety psa o dedykowany dla czworonogów czystek. Stosowanie czystka przez minimum 10 tygodni zmienia naturalny zapach skóry i potu psa na taki, który jest dla kleszczy mniej atrakcyjny. 

 

Jeśli planujemy pozwolić psu swobodnie biegać w okolicy domku, warto zadbać o jego widoczność. Przed wyjazdem polecamy zaopatrzyć się w obrożę odblaskową bądź szelki odblaskowe dla psa , która z pewnością przyda się jeszcze długo po powrocie podczas wieczornych spacerów z czworonogiem. 


Urlop z psem za granicą – dokumenty do przypilnowania przed wyjazdem

Paszport dla psa

Jeśli wybieramy się z psem za granicę, pierwszą kwestią, której musimy dopilnować jest wyrobienie psu paszportu. Paszport można wyrobić w gabinecie weterynaryjnym podczas jednej wizyty. Wiąże się to z  “zachipowaniem” psa, czyli nadaniem mu specjalnego unikalnego kodu numerycznego i wszczepieniem transpondera lub tatuażu. Taki numer pomoże zidentyfikować psa i jego właściciela w przypadku zaginięcia zwierzaka. Wszczepienie go kosztuje od 50 - 200 zł, w zależności od kliniki weterynaryjnej. 

 

Sam paszport to bezwzględnie wymagany dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej. Zawiera takie informacje jak m.in:  

  • umiejscowienie chipa datę jego wszczepienia oraz kod numeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu, 
  • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia psa i wszystkie jego cechy wyróżniające podane przez właściciela, 
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, 
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
  • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych,
  • inne informacje dotyczące stanu zdrowia psa.  

Wyrobienie paszportu kosztuje ok. 100 zł. Dokument, w przeciwieństwie do paszportu ludzkiego, nie traci ważności.  

Niezbędne badania i szczepienia psa przed wyjazdem za granicę

 Jeszcze przed wyrobieniem paszportu należy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. W przypadku zwierząt szczepionych po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż rok, szczepienie nabiera ważności po 21 dniach. W przypadku kolejnych zabiegów, szczepienie nabiera ważności w dniu wykonania.

 

Dodatkowo, w okresie nie dłuższym niż 5 dni ale nie krótszym niż 24 godziny przed podróżą należy odrobaczyć psa specjalnym preparatem przeciwko Echinococcus multiocularis (tasiemiec bąblowcowy). Odrobaczenie również powinno zostać odnotowane w paszporcie. 

Wszystkie aktualne informacje na temat przewozu psów za granicę można zawsze znaleźć na stronie
Głównego Inspektoratu Weterynarii.  

Wakacje z psem – co ze sobą zabrać? Kompletna checklista. 

Aby usprawnić przygotowania do wyjazdu, przygotowaliśmy kompletną listę dokumentów i rzeczy, które warto zabrać ze sobą, wyjeżdżając na wakacje z psem:  

  • miska i przenośna butelka na wodę dla psa,
  • >>pas do samochodu dla psa<<,
  • smycz treningowa o długości od 5 do 10 m., 
  • krótsza smycz miejska, 
  • obroża, 
  • obroża odblaskowa, 
  • zapas pożywienia, którym na co dzień karmisz swojego pupila, 
  • naturalne gryzaki,
  • ulubiony kocyk/posłanie psiaka, 
  • zabawki lub szarpak, którymi pies najczęściej się bawi,
  • spray przeciw kleszczom, 
  • octenisept (ten przyda się nie tylko psiakom), 
  • bandaż elastyczny samoprzylepny, 
  • >>maść konopna SOS dla psów<<,
  • olejek CBD dla psów, ziołowe tabletki uspokajające lub takie przepisane wcześniej przez lekarza weterynarii i przetestowane przez Was w domu (nawet jeśli nie korzystacie z nich regularnie, warto mieć je ze sobą podczas wyjazdu na wypadek nieprzewidzianych sytuacji),
  • adresówka z numerem telefonu,
  • książeczka zdrowia psa,
  • paszport w przypadku wyjazdów zagranicznych. 

Gotowość na wszystko (a przynajmniej na większość zdarzeń) to z pewnością cecha odpowiedzialnego Psiego Opiekuna. Życzymy Wam przyjemnych i bezpiecznych wakacji w towarzystwie Waszych czworonogów! 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl