Pas dla psa do samochodu – zobacz, na co zwrócić uwagę podczas przewozu psa autem.
Pas dla psa do samochodu – na co zwrócić uwagę podczas przewozu psa autem? 0

Podczas wyjazdów z naszym psiakiem, bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Odpowiednie przygotowanie może zaoszczędzić nam mnóstwo stresu w niespodziewanych sytuacjach. Jeśli decydujemy się na przewóz naszego pupila autem, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w pas dla psa do samochodu. 

Czy pies w aucie musi być zapięty pasem? 

Polskie prawo nie jest w tej kwestii jednoznaczne, gdyż nie ma w nim wprost spisanych zasad dotyczących przewożenia zwierząt. Mimo to, warunkiem transportu psów jest zabezpieczenie go, aby nie utrudniał kierowania pojazdem. Powołując się na artykuł 60 kodeksu drogowego, który dotyczy używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, policjant może ukarać nas mandatem w wysokości 200 zł, jeśli uzna, że pies nie jest przewożony w sposób bezpieczny.  

 

Pasy dla psa do samochodu – po co są potrzebne i jakie są ryzyka zaniedbania? 

Mandat nie jest oczywiście największym ryzykiem, wynikającym z niezabezpieczenia psa podczas podróży autem. Niestety, bardzo często wypadki samochodowe są dla czworonogów śmiertelne. Ale to nie wszystko, co może się wydarzyć. Nagłe hamowanie może również spowodować, że pies przeleci przez przednią szybę, uderzy w kierowcę lub pasażera. Siła uderzenia to wielokrotność wagi samego psa. Nawet jeśli pies waży tylko 15 kg, to przy dużej prędkości jego siła uderzenia wyniesie aż kilkaset kg. Nietrudno sobie wyobrazić straszne konsekwencje, które mogą nastąpić w takiej sytuacji, a którym przecież nietrudno zapobiec. 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Duże psy warto przewozić w bagażniku, w przeznaczonym do tego celu transporterze. Najczęściej takie transportery wyglądają podobnie do klatek. Nie martw się – psu kraty nie kojarzą się z więzieniem ;). Odpowiednio przygotowany pies może nawet traktować transporter jak swoje miejsce wyciszenia. W transporterze powinna znajdować się również mata antypoślizgowa, która zapewni psiakowi wygodę podczas jazdy, a dodatkowo pomoże Ci utrzymać czystość w samochodzie. 

Przewóz mniejszych psów jest dużo prostszy. Choć transporter również świetnie się sprawdzi, można też przypiąć zwierzaka do pasów bezpieczeństwa na przednim lub tylnym siedzeniu za pomocą specjalnej 👉 smyczy samochodowej dla psa (pas samochodowy dla psa), posiadającej sprzączkę do wpięcia w miejsce pasów. Zapobiegnie to swobodnemu przemieszczaniu się czworonoga po samochodzie, podczas gdy Ty koncentrujesz się na jeździe. 

Oprócz smyczy samochodowej, należy również przygotować dla psa szelki do samochodu. Niektóre z nich, zwłaszcza te dedykowane małym psom, posiadają specjalne zapięcie, pasujące do pasów bezpieczeństwa w większości modeli aut. Większe psy bezpieczniej jest przewozić w zwykłych szelkach spacerowych, do których przypinamy wcześniej opisaną smycz samochodową. Co ważne, nie wolno przypinać smyczy do auta dla psa do obroży! Może to skutkować nawet uduszeniem psa lub połamaniem mu karku. 

Pas do auta dla psa – jak wygląda i na co zwrócić uwagę?

Pas samochodowy dla psa to dedykowana, krótka smycz, dzięki której możemy stabilnie przytwierdzić ubranego w szelki pupila do siedzenia w aucie. Mają postać wytrzymałej taśmy, zazwyczaj zakończonej metalowym zapięciem, wkładanym do gniazda pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Zdarzają się też modele, które mocujemy nie do gniazda jako przedłużenie samych pasów bezpieczeństwa. Niekiedy producenci sugerują, by oba te typy pasów dla psów wykorzystywać jednocześnie. Takie rozwiązanie z pewnością sprzyja zapewnieniu zwierzakowi większej stabilności.

Smycz samochodowa dla psa – jak wybrać odpowiednią dla naszego pupila? 

Smycze samochodowe dla psów zazwyczaj składają się z czterech podstawowych elementów: mocnej, stabilnej taśmy o ciasnym splocie, karabińczyka, klamry do gniazda pasów bezpieczeństwa oraz regulatora długości. 

Na rynku najczęściej spotykane są pasy samochodowe o szerokości 2 cm z mniejszym lub 2,5 cm z większym karabińczykiem. W zależności od producenta, rozmiary dedykowane są odpowiednio małym i dużym psiakom. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie pasy o szerokości 2,5 cm, jednak sprawdzą się w przypadku każdego rozmiaru czworonoga. Dzięki mocnej i trwałej taśmie nośnej o grubości 2,5 mm (zamiast standardowo 1,3 mm), nasze smycze samochodowe są bardzo wytrzymałe. Do szycia pasów wykorzystujemy przemysłowe maszyny i wzmacniane nici typu Tytan. Ma to swoje zalety nie tylko pod względem bezpieczeństwa podczas podróżowania z psem samochodem. Czasem zdarza się, że psy lubią podczas drogi z nudów podgryzać smycz, a my skupiając się na drodze nie zdołamy ich upilnować. Grubsza taśma będzie dla psiaka zdecydowanie trudniejsza do zniszczenia. 

Podczas wyboru pasa dla psa do auta, warto też zwrócić uwagę na jakość karabińczyka, zwłaszcza w przypadku dużych ras psów. Nie może być plastikowy, gdyż taki może się łatwo złamać pod wpływem masy ciała psa podczas hamowania. Bezpieczny karabińczyk powinien być metalowy. Zapięcie pasów dla psów do samochodu w naszym sklepie ma duży i wytrzymały karabińczyk o wielkości 82 mm, dzięki czemu ryzyko, że odepnie się od szelek jest minimalne. 

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nawet najlepszy pas samochodowy dla psa nie będzie w stanie go ochronić, jeśli my będziemy zachowywać się nieodpowiedzialnie na drodze. To, co zapewni naszym pupilom największe bezpieczeństwo, to nasza empatia i rozwaga podczas jazdy. Bądźmy ostrożni podczas przewozu innych pasażerów i naszych czworonogów, bo tylko to da nam pewność, że komfortowo dotrzemy do celu. A my, jako ekipa TATAR DOG, życzymy Wam przyjemnych i bezpiecznych wspólnych wypadów samochodem oraz pięknych wspomnień przywiezionych z tych eskapad!  

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl