Jaka jest najlepsza długość smyczy dla psa?
Jaka jest najlepsza długość smyczy dla psa? 0

Smycze dla psa mają różne długości od kilku do nawet kilkunastu metrów i jest obowiązkowym akcesorium, zarówno do regularnych spacerów jak również do treningów. Jaką długość smyczy dla psa wybrać oraz w jakich sytuacjach
sprawdzi się najlepiej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości!

 

Jeden z najgorszych scenariuszy w życiu każdego psa? Wylądować na spacerach na krótkiej smyczy!
 
Wyobraźcie sobie dziecko ciekawe świata, potrzebujące przemieszczać się, ruszać, poznawać i doznawać, które zostaje zamknięte w szklanym pokoju, mogąc jedynie patrzeć na zmieniające się za szybą obrazy.
 
Pies poznaje świat nosem. Jeśli przez całe życie jest prowadzony krótko przy nodze, to:
1) rośnie w nim frustracja, bo nie może wąchać i znaczyć;
2) jest coraz bardziej nabuzowany, bo nie ma jak rozładować swojej energii (a tej psom nie brakuje);
3) trudno przychodzą mu kontakty ze światem (na wiele bodźców jak psy, ludzie, rowery reaguje agresją), bo nie ma jak się komunikować, nie może samodzielnie podejmować kroków jak np. odejście - jest jak w pułapce bez wyjścia;
4) jego kondycja fizyczna (a z nią związane jest ściśle samopoczucie) słabnie, bo nie może używać aparatu ruchu w potrzebny dla siebie sposób.
Jest dzieckiem w szklanym pokoju.
5) Najzwyczajniej w świecie zaczyna ciągnąć na smyczy!


 
 
No dobrze, ale mój pies musi być na smyczy bo:
- jest lękliwy, może się czegoś przestraszyć;
- nie zawsze przychodzi na zawołanie;
- nie zawsze radzi sobie w kontaktach z innymi psami, ludźmi czy innymi bodźcami,
wykazuje zachowania agresywne; - ma silny instynkt łowiecki itd.

Jak mam go zwolnić ze smyczy?!
 
No właśnie! Nie musisz tego robić Wystarczy, że wprowadzisz do psiej wyprawki długą smycz treningową. Gdy i Ty i pies nauczycie się z niej korzystać, to spacery staną się czystą przyjemnością! Pies będzie miał potrzebną mu jak tlen przestrzeń, a Ty będziesz miał kontrolę i pewność, że zarówno pies, jak i Wasze otoczenie są bezpieczni.
 
 

Linka/smycz treningowa dla psa – co to jest do czego służy? 

Smycz treningowa to po prostu dłuższa niż tradycyjna smycz o postaci sznurka lub taśmy. Dostępne długości w większości sklepów sięgają zazwyczaj 3, 5, 10 lub 15 metrów, a jej standardowa szerokość to ok. 2 cm. Może być wykonana z nylonu, gumy (wersja łatwiejsza do czyszczenia) lub mieć neoprenowe podszycie. Linka treningowa ma dwa podstawowe zastosowania: 

  • może być wykorzystywana jako codzienna smycz spacerowa, zagwarantujemy psu przestrzeń i bezpieczeństwo, szczególnie, jeśli nie mamy możliwości, by zwolnić psa ze smyczy - różnych względów, o których wyżej wspominaliśmy;
  • drugim zastosowaniem są treningi przywoływania – najważniejszej komendy, jaką powinien opanować każdy pies i jego opiekun. 

Obie funkcjonalności smyczy potwierdzają, że warto się w nią zaopatrzyć, mimo że przejście na smycz treningową ze smyczy miejskiej nie zawsze należy do najłatwiejszych. Linka ze względu na swoją długość może się plątać, brudzić i wpadać pod nogi. To wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia, na które warto poświęcić czas ze względu na korzyści płynące z użytkowania długiej smyczy. 


Kto powinien zdecydować się na długą smycz treningową dla psa? 

Długa smycz treningowa na spacerach

Kilkumetrowa smycz treningowa sprawdzi się idealnie na spacerach: w parkach, w lesie, polach, czy na innej otwartej przestrzeni. W wielu Parkach Narodowych trzymanie psa na smyczy to obowiązek ze względu na dobro fauny i flory zamieszkującej chronione tereny. Dzięki długości linki treningowej, nasz psiak będzie mógł spokojnie eksplorować i poznawać nowe miejsca, natomiast my jako opiekunowie przez cały czas spaceru możemy być pewni, że nie zniknie nam z oczu lub nie podbiegnie nieproszony do innych spacerujących.

Wbrew pozorom, to bardzo ważny aspekt spacerów w miejscach publicznych. Wiele właścicieli psów zapomina, że nie każdy pies i nie każdy człowiek musi być otwarty na kontakt z naszym pupilem, bez względu na to jak słodki by nie był :). Dlatego to właśnie na nas spoczywa duża odpowiedzialność pilnowania swojego czworonoga, by nie naruszał wolności innych i nie należy tego bagatelizować. Dopóki nie mamy opanowanego przywoływania i 100 % pewności, że nasz pies natychmiast przybiegnie, gdy tylko usłyszy swoje imię, nie powinniśmy rezygnować z długiej smyczy. 

Linka treningowa podczas ćwiczeń przywoływania

By nauczyć psa przywołania potrzebujemy stworzyć dystans. Jak to zrobić z głową? Na długiej smyczy! Dzięki niej będziemy mogli oddalić się od psa/psiak od nas, a zarazem cały czas będziemy mieli nad psem kontrolę. Bo nauka przywołania jak i innych umiejętności - to proces. A w trakcie nauki zwiększamy trudność ćwiczeń, zagęszczamy środowisko, odwołujemy psa w coraz trudniejszych sytuacjach. Tutaj nie ma miejsca na błędy! Tak, by jak najszybciej psiak opanował umiejętność i nie miał możliwości od nas uciec, gdy bodziec jest wyjątkowo kuszący.

Linka treningowa podczas ćwiczeń komend i zwinności

Linka treningowa pozwala również na większą swobodę podczas treningu innych komend niż przywoływanie. Krótka smycz w ręce nie daje zbyt wielu możliwości sztuczek i znacznie ogranicza zakres ruchu psa. Długa smycz nie tylko nie powoduje podobnych problemów, lecz również może leżeć swobodnie obok nas podczas treningu, gotowa by w każdej chwili za nią złapać. Ćwicząc na świeżym powietrzu, jesteśmy w stanie zareagować dużo szybciej, kiedy coś się dzieje. Podczas gdy wraz z naszym pupilem jesteśmy skupieni na skokach, leżeniu, czołganiu czy okrążeniach wokół obiektów, możemy nie zauważyć że na horyzoncie pojawi się ktoś lub coś, co wybije naszego psiaka z rytmu i sprawi, że będzie chciał przyjrzeć się bliżej danemu zjawisku. W takiej sytuacji łatwo nam będzie złapać za smycz i powstrzymać od np. podbiegnięcia do innego psa, gdy tamten sobie tego nie życzy. 

Jaką smycz treningową dla psa wybrać? 

Smycz treningowa o długości 5m  

Swoją przygodę z linką najwygodniej zacząć od smyczy treningowej dla psa o długości 5 m. Jest to optymalna długość, dająca psu dużą swobodę, a przy tym nie jest na tyle nieporęczna, by trudno było zapanować nad jej plątaniem się. Jest to wariant najczęściej wybierany przez właścicieli psów. W przypadku mniejszych lub nawet średnich pupili, można również skorzystać z opcji 3-metrowej linki treningowej, która również na początek w zupełności wystarczy do swobodnej eksploracji terenu. Będzie także łagodniejszym przejściem dla osób przyzwyczajonych do miejskiej, krótkiej smyczy. Obie długości są w stanie pomóc nam zadbać o bezpieczeństwo psiaka, dając mu jednocześnie więcej wolności i możliwości zaspokojenia potrzeb behawioralnych, które nie kończą się na krótkim, pospiesznym spacerze wokół bloku. 

 Czy w takim razie krótka smycz (1,5-2 m) powinna trafić do kosza?

 
Nie! Oczywiście są sytuacje i miejsca, w których pies powinien być blisko nas. Przykładowo idąc z psem
do miasta, bądź idąc blisko ruchliwej ulicy zależy nam na jego bezpieczeństwie, wskazane jest wtedy, aby pies był właśnie blisko nas. Natomiast nie powinna być to główna smycz spacerowa, bo tak jak już wcześniej pisaliśmy, jej długość nie umożliwia psu zaspokajania podstawowych potrzeb. 
 
 
 
 

 Z kodem: TATARBLOG wszystkie produkty w naszym sklepie możesz zakupić -10% taniej!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl